Kupowanie dużego sprzętu AGD to dość spory wydatek, jednak zakup ten będzie nam służył przez wiele lat. Jednym z większych kosztów AGD jest kupno lodówki. Obecnie producenci oferują nam sprzęt różnych klas jakościowych, co oczywiście wpływa na ich cenę, więc wybór idealnej lodówki może okazać się dość trudny. Na co zwrócić uwagę kupując lodówkę? Oto kilka wskazówek.

Wielkość lodówki

Jednym z podstawowych parametrów, na które musimy zwrócić uwagę, jest wielkość lodówki.  Odpowiedni jej dobór zapewni nam nie tylko wygodę, ale również optymalne wykorzystanie przestrzeni w jej wnętrzu, a co za tym idzie, wpłynie to również na zużycie energii.

Wielkość lodówki należy dopasować do liczby domowników. Im jest im więcej, tym lodówka powinna być większa. Do kawalerki wystarczy zwykle zakup małej lodówki o pojemności do 100l. Dla wieloosobowej rodziny warto wybrać taką o pojemności ponad 200l, aby wygodnie pomieścić wszystkie niezbędne produkty bez ich upychania. 

Lodówka czy chłodziarko-zamrażarka

Warto również wiedzieć, że do wyboru mamy 3 podstawowe typy lodówek: chłodziarkę, zamrażarkę oraz chłodziarko-zamrażarkę. Zanim zdecydujemy się na zakup sprzętu, należy zastanowić się, jaki rodzaj produktów będziemy w nim przechowywać oraz jaki będzie czas ich przechowywania. 

Chłodziarka to zwyczajna lodówka, która utrzymuje we wnętrzu temperaturę 2-8 stopni Celsjusza, przez co służy do krótkotrwałego przechowywania świeżych produktów. 

Z kolei zamrażarka to sprzęt, który pozwala uzyskać we wnętrzu temperaturę do – 26 stopni Celsjusza, dzięki czemu możliwe jest przechowywanie żywności mrożonej o długim terminie, zależnym od rodzaju produktu.

Chłodziarko-zamrażarka, jak nietrudno się domyślić, to połączenie jednego i drugiego. Lodówka ta posiada komorę chłodzącą oraz osobną komorę mrożącą, zapewniając tym samym przechowywanie zarówno żywności świeżej, jak i mrożonej. To najbardziej praktyczne i zarazem najczęściej wybierane rozwiązanie.

Dodatkowe funkcje

Producenci sprzętu AGD prześcigają się w wymyślaniu coraz to nowych funkcji lodówek, aby sprostać jak największej ilości potrzeb klientów. Do najważniejszych, dodatkowych funkcji, z jakimi możemy się spotkać należą:

No frost – jest to lodówka bezszronowa, co oznacza, że jest ona wyposażona w systemy, które zapobiegają zbieraniu się i osadzaniu szronu.

System antybakteryjny – jest to rozwiązanie, które zapobiega namnażaniu się bakterii, grzybów i pleśni poprzez zastosowanie w powłokach ścian i półek związków srebra. Dzięki temu możliwe jest dłuższe przechowywanie w lodówce świeżej żywności i tym samym eliminowanie ryzyka nadpsucia produktów, które zwyczajnie nie nadają się już do spożycia i muszą później wylądować w koszu na śmieci. 

Dystrybutor  wody – to kolejne rozwiązanie, które posiadają obecnie nowoczesne lodówki. Na jej drzwiach znajduje się dozownik wody, dzięki czemu nie musimy otwierać lodówki, aby wyciągnąć butelkę płynu. W drzwiczkach umieszczony jest specjalny pojemnik, który uzupełniamy wodą i jeśli chcemy napić się schłodzonego napoju, po prostu podstawiamy kubek pod dozownik.

Kostkarka i podajnik do lodu – to rozwiązanie jest bardzo podobne do poprzedniego, jednak celem tego systemu jest uzyskanie kostek lodu bez konieczności otwierania zamrażarki. 

Klasy energetyczne lodówek oraz głośność

Wybierając lodówkę warto w szczególności zwrócić uwagę na jej klasę energetyczną. Lodówka jest bowiem cały czas podłączona do prądu, więc jej zużycie zależeć będzie od tego, jaką posiada klasę. Wyróżniamy następujące klasy energetyczne zaczynając od tej najbardziej energooszczędnej:

  • A+++
  • A++
  • A+
  • B
  • C
  • D

Jeśli decydujemy się na zakup dużej l chłodziarko-zamrażarki, warto wybrać tę najbardziej oszczędną, gdyż sama w sobie będzie ona zużywała dużo energii na ochłodzenie jej wnętrza do odpowiedniej temperatury. 

Zwróćmy również uwagę na głośność pracy urządzenia. Na lodówkach znajdziemy oznaczenie liczby decybeli, które generuje urządzenie podczas swojej pracy. Ciche lodówki generują hałas o około 37-38 dB, natomiast te głośne osiągają wartość nawet 43-44 dB.

Wybór lodówki wymaga dobrego przygotowania i przemyślenia swoich potrzeb. Mamy nadzieję, że nasze wskazówki ułatwią podjęcie decyzji o zakupie idealnej lodówki do Twojej kuchni.