Zmniejszenie zużycia wody podczas codziennych czynności domowych pozwoli nam nie tylko zmniejszyć rachunki, ale również będzie miało pozytywny wpływ na naszą planetę, nawet w niewielkim stopniu. Okazuje się, że każdego dnia marnujemy znaczne ilości wody, nawet nie zdając sobie z tego sprawy. Dziś podpowiemy, jak ograniczyć jej zużycie podczas codziennych czynności domowych.

Oszczędzanie wody w kuchni

W kuchni zużywamy znaczną część wody, zwłaszcza, jeśli nie posiadamy zmywarki. Ręczne mycie naczyń powoduje bowiem duże zużycie wody, ponad dwukrotnie większe niż w przypadku zmywania automatycznego w zmywarce. Można więc przyjąć, że jedno ręczne mycie naczyń to dwa pełne cykle zmywania w zmywarce. Jeśli korzystamy już ze zmywarki, nie oznacza to, że nie możemy poszukać sposobów oszczędzania wody na jej pracy. Przede wszystkim należy włączać zmywarkę tylko wtedy, gdy jest w pełni załadowana. Nowej generacji zmywarki posiadają już tryb umożliwiający zmywanie tylko na jednej jej półce, co również ogranicza zużycie wody.

Jeśli natomiast nie możemy sobie pozwolić na zakup zmywarki, nie zmywajmy naczyń pod bieżąca wodą. Zawsze zatykajmy jedną komorę korkiem i do niej nalewajmy ciepłą wodę z płynem. Dobrze jest pozostawić w niej bardziej brudne naczynia na kilka minut, aby namokły. W drugiej komorze tylko spłukujemy je w zimnej wodzie. 

Kolejnym trikiem na oszczędzanie wody w kuchni jest używanie w ciągu dnia tej samej szklanki do wody. Wiele osób ma dość oszczędny nawyk nalewania sobie wody do szklanki, po czym po wypiciu, odstawiania jej do zmywania, a w przypadku, gdy znów pojawi się pragnienie, biorą one kolejną czystą szklankę. Naczynie po wodzie może z powodzeniem służyć nam cały dzień, bez konieczności mycia. Jeśli obawiamy się, że w ciągu dnia w szklance może zbierać się kurz, po wypiciu wody odwróćmy ją do góry dnem i odstawmy na serwetkę.

Warto również myć warzywa i owoce nad durszlakiem tak, aby woda spływała do garnka. Wodę tę możemy następnie użyć do podlewania kwiatków.

Podczas gotowania możemy również zaoszczędzić sporo wody. Ziemniaki, makaron czy ryż gotujmy w jak najmniejszej ilości wody. Wystarczy nalać do garnka tyle, aby woda przykryła powierzchnię gotowanego produktu. Warto wiedzieć, że woda po gotowaniu makaronu świetnie nadaje się do wyrobu ciasta na pizzę, a wodą po ryżu możemy przemywać twarz lub stosować jako płukankę na włosy. 

I na koniec jeszcze porada dotycząca gotowania wody w czajniku, czy to elektrycznym czy tradycyjnym.Warto wlewać do niego tylko tyle wody, ile potrzebujemy w danym momencie, zwłaszcza, jeśli gotujemy wieczorem. Pozostała na noc woda w czajniku często jest wylewana przed pierwszym użyciem rano, więc warto ograniczyć tę nawet niewielką stratę wody.

Oszczędzanie wody w łazience

W łazience mamy równie szerokie pole do popisu, jeśli chodzi o oszczędzanie wody. Zaczynając od toalety, warto raz w roku sprawdzać szczelność spłuczki. Nawet niewielki strumyczek cieknący każdego dnia to ogromna strata w ciągu roku. Dobrze jest też używać spłuczki z systemem podwójnego spłukiwania, dzięki czemu spłukując płynne odpady będziemy zużywali mniej wody.

Jeśli posiadamy zarówno wannę, jak i prysznic, korzystajmy częściej z tego drugiego rozwiązania, a na mycie poświęcajmy nie więcej niż 5 minut. Doskonałym rozwiązaniem jest również montaż deszczownicy, która “rozdrabnia” wodę spływającą na nas z góry, przez co w danej jednostce czasu zużyjemy jej mniej niż w przypadku tradycyjnego prysznica. Wyłączajmy również wodę na czas mydlenia ciała czy nakładania szamponu na włosy i włączajmy ją ponownie, aby spłukać preparaty z ciała. 

Zęby myjmy bez udziału lejącej się w tle wody z kranu. Ten odkręcajmy tylko do płukania ust.

Warto również rozważyć zakup pralki nowej generacji, jeśli takiej jeszcze nie mamy. Będzie ona dopasowywała ilość wody do załadunku, przez co piorąc tylko pół bębna prania zużyjemy mniej wody.

Trików i sposobów oszczędzania wody na co dzień jest bardzo wiele. Wystarczy odrobina wyobraźni oraz wyrobienie w sobie dobrych nawyków, aby zmniejszyć zużycie wody w swoim domu i tym samym nie tylko obniżyć rachunki, ale również zrobić coś dla naszej planety.