Debet na koncie to ciekawe rozwiązanie, które oferują nam firmy sektora finansowego w ramach naszego konta rozliczeniowego.Choć samo pojęcie “debet” zwykle kojarzy się, zresztą całkowicie słusznie, z ujemnym saldem na koncie, a więc większymi wydatkami niż wpływami, to w rzeczywistości jest to usługa, która w niektórych może stanowić alternatywę dla karty kredytowej lub pożyczki.  Czym jest debet i jak działa? Sprawdźmy.

Czym jest debet

Jak wspomnieliśmy we wstępie, debet to sytuacja, gdy na naszym rachunku jest mniej wpływów niż wydatków, a więc saldo jest ujemne. Jak to możliwe? Aby móc wydać więcej niż rzeczywiście posiadamy na koncie, konieczna jest umowa z bankiem, w którym mamy konto, na debet. Oznacza to, że bank, na podstawie naszych możliwości finansowych oszacuje, do jakiej wysokości możemy uzyskać debet, a więc, mówiąc bardziej obrazowo, ile pieniędzy możemy wydać nie mając już nic na koncie, czyli jaką kwotą możemy jeszcze dysponować, gdy stan naszego rachunku wynosi 0zł. W ten sposób możemy wielokrotnie przekraczać nasze saldo pod warunkiem, że poprzednie zadłużenie będzie spłacane w wyznaczonym w umowie terminie, najczęściej w ciągu miesiąca lub do konkretnego dnia miesiąca. Debet pokrywany jest automatycznie, jak tylko na naszym rachunku pojawią się wystarczające środki. Po jego spłacie już po jednej dobie możemy znów z niego korzystać.

Ile kosztuje debet

Warto również wiedzieć, że usługa debetu na koncie nie jest darmowa i zwykle kwota, jaką wykorzystujemy w tej postaci jest oprocentowana na ok. 8-10%. Niektóre banki pobierają opłatę z uruchomienie usługi, należy także pamiętać, że w przypadku nie spłacenia debetu w terminie bank również naliczy dodatkowe koszty odsetkowe. 

Kto może skorzystać z oferty debetu

Debet oferowany jest przede wszystkim klientom, którzy mają stałe, regularne wpływy na konto. Często jednak sama deklaracja wpływów wystarczy. Ważne jest również, aby nie posiadać negatywnych wpisów w BIK. Wymagania nie są więc wygórowane, sama procedura przebiega bardzo szybko i sprawnie, a formalności ograniczone są do minimum.

Zalety posiadania opcji debetu na koncie

Debet to niewątpliwie dobre rozwiązanie dla osób, które borykają się z nieterminowymi wpływami na konto, na przykład od pracodawcy czy zleceniodawcy.Czasem kilka dni opóźnienia może zaważyć na ważnych wydatkach, jak na przykład na  uregulowaniu rachunków. Wówczas debet może okazać się zbawienny, a zaraz po wpłynięciu środków zostanie on spłacony. 

W niektórych przypadkach może on być alternatywą dla pożyczki, gdy na pieniądze nie musimy czekać nawet 15 minut, bowiem kwotę określoną w umowie o debet możemy wydać w każdym momencie.

To z pewnością duże udogodnienie dla osób, które często mają niespodziewane wydatki lub na przykład dokonują zakupów w promocji czy na aukcjach, gdzie liczy się szybka reakcja, aby ktoś inny nie sprzątnął im okazji sprzed nosa.

Debet to wygodna i praktyczna usługa, jednak tylko pod warunkiem, że dbamy o to, aby regularnie i w terminie  zadłużenie było spłacane. Podobnie jak w przypadku karty kredytowej czy pożyczki, nieterminowa spłata narazi nas na koszty odsetkowe.