Zakup lub adoptowanie psa to ogromna odpowiedzialność i decyzja, która wymaga dokładnego przemyślenia. Musimy wziąć pod uwagę nie tylko kwestie tego, czy będziemy w stanie zapewnić psu odpowiednią dawkę ruchu, ale również opłacenie wydatków, które są niezbędne do tego, aby czworonóg miał zapewnioną opiekę zdrowotną i rozwijał się prawidłowo. Warto przygotować się na takie koszty oraz  sytuacje, kiedy konieczny będzie wydatek na weterynarza czy zakup kosztownego akcesorium. Sprawdźmy więc, ile kosztuje utrzymanie psa.

Zakup lub adopcja psa – pierwsza opłata

Jeśli decydujemy się na zakup psa z hodowli lub adopcję ze schroniska, musimy przygotować się na pierwszy koszt. W przypadku psa z hodowli może on wynieść od 500 do nawet kilku czy kilkunastu tysięcy złotych, w zależności od rasy oraz prestiżu hodowcy. Pies ze schroniska będzie nas natomiast kosztował od 20 do 200zł. Możemy również poszukać ogłoszeń, gdzie właściciele psów oferują oddanie za darmo swojego dorosłego psa lub szczeniąt urodzonych przez ich sukę. Wybór ten jest indywidualny i zależy od naszych potrzeb oraz możliwości finansowych. 

Przybory i akcesoria dla psa

Zanim przyprowadzimy do domu psa, musimy zadbać o to, aby czuł się on bezpiecznie i komfortowo. W końcu od tej pory będzie on naszym nowym członkiem rodziny. Do podstawowych akcesoriów, jakie musimy mu zapewnić, zaliczymy:

Legowisko lub posłanie – może to być nawet zwyczajny kocyk ,który umieścimy w przestronnym, w miarę spokojnym miejscu. W sklepach zoologicznych możemy również kupić profesjonalne legowisko  przypominające małe, owalne łóżeczko z miękkim spodem i obramowaniem Na takim posłaniu pies będzie czuł się bezpiecznie i jednocześnie będzie miał zapewnioną odrobinę prywatności. Cena takiego legowiska to ok 80-300zł. 

Miski na jedzenie i picie – pies powinien mieć własne miski, osobną na wodę i osobną na jedzenie. Sprawdzą się tu zarówno te plastikowe, jak i metalowe, ale w ofercie sklepów znajdują się również miski ceramiczne. Ich koszt to około 20-60 zł za sztukę.

Smycz i obroża – zarówno jedno, jak i drugie akcesorium musi być odpowiednio dopasowane do wagi i wielkości psa. Wybór smyczy i obroż jest ogromny. Możemy kupić produkty skórzane, materiałowe, wykonane z łańcucha czy sznurka. Ich rodzaj również powinien być dobrany pod kątem wielkości, ale również siły psa. Obrożę kupimy już w cenie 30-50zł, smycz – od 40 do 150zł.

Zabawki – każdy pies musi mieć również swoje zabawki. Mogą to być piłki, szarpaki, gryzaki czy pluszaki. Ich cena jest bardzo różna i waha się od 10 do 100zł za sztukę.

Karma

Pies może być karmiony na wiele sposobów: karma sucha lub mokra, surowym mięsem czy gotowanymi posiłkami. Analizując koszty utrzymania psa trzeba również wziąć pod uwagę i ten wydatek. Miesięczny koszt karmy może wahać się od 100 do 300zl, w zależności od jej rodzaju, jakości, producenta oraz wielkości i aktywności psa.

Higiena i pielęgnacja

 Wśród akcesoriów do higieny i pielęgnacji powinny znaleźć się cążki do obcinania paznokci, bandaż elastyczny, szczotki i trymery, a także różnego rodzaju środki pielęgnacyjne, jak szampon, odżywka czy nawet pasta do zębów. Koszt takich środków zmieścimy w granicach 200zl. Jeśli nasz pies będzie miał bardzo wymagającą sierść i będzie potrzebować pomocy profesjonalnego groomera, koszt jednej wizyty może wahać się od 75 do 150zl.

Opieka weterynaryjna

Ten koszt nie jest stały i zarazem jest trudny do oszacowania. Oprócz obowiązkowych szczepień i odrobaczania, które rocznie mogą nas kosztować rocznie od 100 do 300zł.

To jednak nie wszystkie koszty weterynaryjne, na które musimy się przygotować. Psom, podobnie jak ludziom, zdarzają się wypadki: rozcięta lub złamana łapa, zatrucie i wiele innych dolegliwości, w przypadku których konieczna jest natychmiastowa pomoc, nawet w święta czy w środku nocy. Koszt takich wizyt, a także samych zabiegów i operacji może nas wynieść jednorazowo kilkaset złotych, jednak jest to wydatek, który często ratuje życie naszemu pupilowi. Jeśli naszemu psu przydarzył się coś złego, nie powinniśmy czekać, że może się polepszy, lecz reagować od razu, nawet, jeśli na opłacenie leczenia konieczne będzie wzięcie pożyczki. Obecnie w wielu serwisach dostępne są pożyczki online, które możemy uzyskać nawet tego samego dnia.

Utrzymanie psa nie jest tanie i warto mieć świadomość tych kosztów zanim weźmiemy do domu czworonoga. Wówczas żaden wydatek nie będzie dla nas zaskoczeniem. Pamiętajmy, że biorąc pod opiekę psa zobowiązujemy się do zapewnienia mu optymalnych warunków do życia i rozwoju, nawet jeśli wiąże się to często z niemałymi kosztami. Te jednak są niczym w porównaniu do miłości i oddania, jaką obdarowuje nas czworonóg, będąc wdzięcznym za każdą chwilę, którą mu poświęcamy.