Wyposażenie mieszkania w niezbędne meble oraz sprzęt bywa dość kosztownym przedsięwzięciem, zwłaszcza, jeśli chcemy mieć wszystko z najwyższej półki. Szczególnie dotkliwym wydatkiem okazuje się wyposażenie kuchni, gdyż wymaga to zakupu największej liczby sprzętów AGD. Dziś przyjrzymy się cenom poszczególnych urządzeń kuchennych.

Lodówka

Koszt lodówki zależny będzie od jej wielkości, funkcji, a także producenta. Najprostszy model chłodziarko – zamrażarki o pojemności do ok.200l kupimy już od 1200zł. Jeśli zależy nam na bardziej zaawansowanych funkcjach i nowoczesnych technologiach jak wyświetlacz zewnętrzny, funkcja no frost czy kruszarka do lodu, będziemy musieli przygotować się na wydatek rzędu  od 2000zł wzwyż.

Płyta grzewcza

Cena płyty grzewczej zależy w dużej mierze od jej wielkości oraz ilości stanowisk do grzania, jak i rodzaju urządzenia. Wyróżniamy bowiem płyty ceramiczne, gazowe oraz indukcyjne. W przypadku płyt gazowych koszt będzie wahał się od 300 do 700zł, natomiast płyt ceramicznych oraz indukcyjnych – od 1000 do 2000zł. 

Piekarnik

Wybór piekarnika zależy w dużej mierze od tego, w jaki sposób będzie on zasilany: gazem czy energią elektryczną, a także od tego, czy będzie to piekarnik wolnostojący czy do zabudowy. Urządzenie takie kupimy już od kwoty 1000zł, natomiast te nowoczesne piekarniki gazowe kosztują zwykle w granicach 200-3000zł.

Zmywarka

Kolejne urządzenie, bez którego wiele osób nie wyobraża sobie codziennej pracy w kuchni. Zmywarki zwykle znajdują się w zabudowie i różnią się przede wszystkim pojemnością oraz szerokością. Wąskie zmywarki mają szerokość ok. 40cm, natomiast te szerokie – 65cm. Średnie ceny zmywarek wahają się w granicach 1000-1500zł. 

Okap

Bardzo ważny element wyposażenia kuchni zwłaszcza dla osób, które dużo gotują. Okap pozwala odprowadzić nieprzyjemne zapachy z kuchni nie pozwalając im przedostać się do innych pomieszczeń. Tani okap kupimy już za 200zl, te ze średniej półki kosztują około 700-800zł.

Kuchenka mikrofalowa

Urządzenie bardzo przydatne podczas codziennej pracy w kuchni, gdyż umożliwia szybkie podgrzanie dania czy płynu. Kuchenka mikrofalowa wolnostojąca  to wydatek rzędu 300-500zł, natomiast te do zabudowy okazują się być dużo droższe, bo mogą nas wynieść od 700-500zł.

Czajnik bezprzewodowy

Czajniki bezprzewodowe różnią się między sobą pojemnością, dodatkowymi funkcjami, takimi jak podgrzewanie wody do określonej temperatury czy klasa energetyczna. Tego rodzaju urządzenie kupimy już za 50zł, natomiast bardziej zaawansowany model będzie nas kosztował 200-400zł.

Ekspres do kawy

Wyróżniamy dwa podstawowe rodzaje ekspresów do kawy: ciśnieniowy i przelewowy. Ten pierwszy jest urządzeniem zaawansowanym i profesjonalnym, stąd jego wysoka cena. Za średniej jakości ekspres ciśnieniowy zapłacimy 2000zł. Jeśli zależy nam na sprzęcie wysokiej jakości, musimy liczyć się z wydatkiem rzędu 5000-6000zł. Natomiast ekspresy przelewowe to zdecydowanie mniejszy koszt, a najprostszy model dostaniemy już za 200zł. 

Robot kuchenny

Jeśli jesteśmy miłośnikami domowego gotowania, robot kuchenny będzie niezastąpiony w codziennej pracy w kuchni. Jego cena może się wahać od 1000 do 4000zł w zależności od funkcji, które posiada urządzenie. Niektóre proste roboty pozwalają jedynie miksować lub mieszać produkty, inne dodatkowo mogą ubijać pianę, a jeszcze inne siekać, kroić i ucierać.

Opiekacz i toster

To z kolei przydatne urządzenie do przygotowywania szybkiego śniadania lub kolacji. Cena tostera waha się od 100 do 300zł, natomiast opiekacz kupimy w cenie około 200-400zł.

Jak widać urządzenia kuchenne mogą dość mocno obciążyć nasz domowy budżet. Zanim zdecydujemy się na zakup sprzętu AGD do kuchni, warto przekalkulować tę inwestycję i z wyprzedzeniem zacząć gromadzić na nią oszczędności.W ten sposób będziemy w stanie kupić takie sprzęty, które sprostają naszym oczekiwaniom.