Warszawa – stolica Polski, pełna pięknej architektury pamiętającej odległe czasy, zarówno świetności, jak i klęski. To zarazem wyjątkowe miasto leżące w centrum naszego kraju, którego nie sposób choć raz w życiu nie zwiedzić. Dziś podpowiemy, co warto zobaczyć w Warszawie wybierając się tam na rodzinną wycieczkę.

Zamek Królewski – numer jeden na liście

To barokowo-klasycystyczny obiekt znajdujący się przy Placu Zamkowym, który obecnie pełni funkcje muzealne i reprezentacyjne. Jego historia jest bardzo bogata, bowiem od początku zamieszkiwany był przez książąt mazowieckich, a później stanowił siedzibę władz I Rzeczypospolitej. Cena wejścia na Zamek dla osoby dorosłej to 30zł.

Przed Zamkiem znajduje się kolejny obiekt historyczny, a mianowicie pomnik Zygmunta III Wazy, który został wzniesiony w latach 1643–1644.

Taras widokowy w Pałacu Nauki i Kultury

Będąc w Warszawie nie sposób nie pokusić się na wejście, a raczej wjechanie na taras widokowy w Pałacu Nauki i Kultury. Niesamowity widok na Warszawę, jaki się stamtąd rozpościera, w piękny słoneczny dzień zapiera dech w piersiach. Taras znajduje się na 30-stym piętrze, a więc na wysokości 114 metrów. Bilet wstępu kosztuje 20zł dla osoby dorosłej.

Muzeum Narodowe

To prawdziwa gratka dla miłośników sztuki, a zarazem świetna lekcja dla dzieci. Znajdują się w nim niezwykłe zbiory d sztuki starożytnej aż po współczesną – łącznie stanowią ok. 830 tysięcy dzieł. Cena wejścia do muzeum to wydatek rzędu 15zł.

Łazienki Królewskie

Ten wyjątkowy zespół pałacowo-ogrodowy powstał w XVIII z inicjatywy Stanisława Augusta Poniatowskiego. 

Obiekt ten jest najpiękniejszy wiosną, latem i jesienią, ale podczas śnieżnej zimy również ma swój niezwykły urok. Łazienki Królewskie to kompleks składający się z przepięknego parku łazienkowskiego oraz Pałacu. 

Wejście na teren Łazienek jest bezpłatne, natomiast bilet wstępu do Pałacu kosztuje 25zł.

Muzeum Powstania Warszawskiego

To muzeum zrobi z kolei wrażenie na osobach uwielbiających historię. Muzeum to stanowi hołd mieszkańcom Warszawy, którzy walczyli i zginęli w imię ojczyzny w roku 1944. Bilet wstępu do obiektu kosztuje 20zł.

Centrum Nauki Kopernika

I w końcu coś, co sprawi frajdę najmłodszym uczestnikom wycieczki do Warszawy. Centrum Nauki Kopernik to ponad 400 eksponatów, które stanowią żywe pole do eksperymentów. Nie są to więc przedmioty umieszczone w gablotach, ale interaktywne modele i laboratoria, dzięki którym możemy poznać od kuchni prawa fizyki, chemii czy matematyki rządzące naszym światem. Nie sposób też obejrzeć wszystkich eksponatów w ciągu jednego dnia, gdyż wszystko wokół jest tak fascynujące i absorbujące, że zwyczajnie zabrakło by doby na to, aby cieszyć się każdym obiektem. Bilet wstępu do Centrum to koszt ok. 30zł od osoby.

Warszawskie ZOO

A teraz coś dla tych, którzy kochają przyrodę i zwierzęta. Warszawskie ZOO jest domem dla setek różnych gatunków zwierząt, większości z nich prawdopodobnie nigdy nie zobaczymy w środowisku naturalnym. Jego zwiedzanie potrwa kilka godzin, ale jeśli w trakcie zgłodniejemy, możemy odpocząć i posilić się w jednej ze znajdujących się na terenie ZOO kawiarenek.

Bilet wstępu do ZOO to ok. 30zl. Cena zmienia się w zależności od sezonu.

Jak na jeden dzień zwiedzania Warszawy to całkiem sporo i raczej trudno zobaczyć w tym czasie wszystkie z opisanych wyżej atrakcji. Wybierając się jednak do stolicy na dłużej, możemy każdego dnia fundować sobie sporą dawkę atrakcji dla każdego, zarówno miłośnika sztuki i historii, jak i dla fana technologii czy zwolennika bardziej aktywnych atrakcji. Przed rozpoczęciem zwiedzania warto wcześniej zaplanować sobie trasę, aby kolejne obiekty, które chcemy zobaczyć, mieć po drodze i nie cofać się niepotrzebnie tracąc cenny czas.